Kush është Petter Johnsen

Autori:Zekirja Shabani

Petter Johnsen është ndoshta menaxheri më i madh i fondeve dhe tregut të kapitaleve, që mund të keni degjuar. Ai kontrollon rreth 530 miliardë dollarë në aksione, duke fituar rreth 1.25 përqind të çdo kompanie të listuar në botë.

Johnsen, një norvegjez i cili ka punuar më së shumti në Londër, duke e filluar karrierën si analist kapitali dhe më pas si menaxher fondesh, përshkruan qëllimet e fondit sovran, sipas stilit të tij karakteristik teknik. Stili i Johnsen shpjegon se si Kapitalet e Fondit të Vajit ndahet në thelb në katër ekipe.

Ekipi i parë, njohur si “Sektori i Strategjisë” i cili i dedikohet kërkimit të industrive specifike, ekipi i dytë “Strategjitë e Kapitalit të Grupit” i dedikuar në projekte të veçanta, ekipi i tretë “Strategjia e aseteve të Grupit” i dedikohet investimeve të përgjithshme dhe ekipi i katërt i dedikohet tregëtimit.

Pak para zgjedhjeve të vitit të kaluar, qeveria e re e qendrës së djathtë në Norvegji hodhi  idenë se fondi i naftës është rritur shumë ndaj duhet të ndahet. Edhe pse ky propozim u braktis, rritja e madhësisë së fondit ka qënë jashtëzakonisht i madh.

Ekipi I kapitaleve te zotit Johnsen ka pasur një rritje gati 12 herë më shumë vetëm në dekadën e fundit.

Së fundmi, Petter Johnsen shprehet se është mjaft e qartë që duhen ndërmarë disa zgjedhje të reja duke shfrytëzuar karakteristikat e fondit, për një rritje akoma të mëtejshme, dhe që  duhen të evidentohen nga investitorët e tjerë. Ai mendon se NMIB është plotësisht e aftë për të menaxhuar një fond të madh. Petter Johnsen është ndoshta menaxheri më i madh i fondeve dhe tregut të kapitaleve, që mund të keni degjuar.  Ai kontrollon rreth 530 Bilion Dollar të vlerës së aksioneve, duke fituar rreth 1.25 përqind të cdo kompanie të listuar në botë. Zoti Johnsen, një Norvegjez i cili ka punuar më së shumti në Londër, dukë e filluar karrierën si analist kapitali dhe më pas si menaxher fondesh në fondin e Naftës, përshkruan qëllimet e grupit të kapitalit, sipas stilit të tij karakteristik teknik.

Mr. Johnsen shpjegon se si Kapitalet e Fondit të Vajit ndahet në thelb në katër ekipe. Ekipi I parë, njohur si “Sektori i Strategjisë” I cili I dedikohet kërkimit të industrive specifike, ekipi I dyte “Strategjitë e Kapitalit të Grupit” I dedikuar në projekte të vecanta, Ekipi I tretë “ Strategjia e asseteve të Grupit” I dedikuar në investime të përgjithshme dhe ekipi i katërt I dedikuar në Tregëtim. Pak para zgjedhjeve të vitit të kaluar, qeveria e re e qendrës së djathtë në Norvegji hodhi  idenë se fondi i naftës është rritur shumë ndaj duhet të ndahet.

Edhe pse ky propozim u braktis, rritja e madhësisë së fondit ka qënë jashtëzakonisht i madh. Ekipi I kapitaleve te zotit Johnsen ka pasur një rritje gati 12 herë më shumë vetëm në dekadën e fundit. Së fundmi, zoti Johnsen shprehet se është mjaft e qartë që duhën ndërmarë disa zgjedhje të reja duke shfrytëzuar karakteristikat e fondit, për një rritje akoma të mëtejshme, dhe që  duhen të evidentohen nga investitorët e tjerë. Ai mendon se NMIB është plotësisht e aftë për të menaxhuar një fond të madh.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kush-eshte-petter-johnsen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala