Kush e ka memorien më të fortë meshkujt apo femrat?

Autori:Avdyl Pajaziti

Një superioritet ky që ka bazë shkencore e cila është zbuluar nga Mayo Clinnic nga Minnesota (SHBA).

Sipas këtij studimi memoria e femrave është më e fortë se e meshkujve, të cilët pësojnë rënie të ndjeshme pas moshës 40 vjeçare.

Studimi se kush e ka memorien më të fortë meshkujt apo femrat analizoi 1246 persona me moshë nga 30 deri 95 vjeç, ku vuri re se tek dy gjinitë pas moshës 30 vjeçare memoria fillon të dobësohej
Studimi gjithashtu zbuloi se tek meshkujt, pjesa e trurit që kontrollon memorien, është edhe më e vogël se tek femrat, veçanërisht pas moshës 60 vjeçare.
Sekreti pse femrat kanë memorie më të fortë qëndron tek hormone femërore, estrogjenët, të cilët mbrojnë trurin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kush-e-ka-memorien-me-te-forte-meshkujt-apo-femrat/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala