Kurti: Gjykata do t’ia nxijë imazhin Kosovës

Autori:Avdyl Pajaziti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në fjalën e tij në seancën e sotme, ka thënë se Kosova asnjëherë nuk ka pasur Kushtetutë të mirë, por edhe ndryshimet kushtetues vazhdonin të ishin të dëmshme.
Ai ka thënë se “një gjykatë e tillë do të ia nxijë Kosovës imazhin për krejt dekadën e ardhshme”.
“Më shumë e më shpesh po ndryshohet kushtetuta sesa secilido ligj në Kosovë. Kosova asnjëherë në historinë e saj nuk ka pasur kushtetutë të drejtë e të mirë. Ky kuvend duhet të debatojë se çfarë bëri e çfarë nuk bëri EULEX-i, si u zbuluan aferat korruptive në këtë strukturë dhe pastaj të flasim për themelimin e gjykatës”, tha Kurti, transmeton Klan Kosova.
“Si u bë si nuk u bë kjo gjykatë, Serbia do të shpifë për Kosovën e për luftëtarët e saj”.
“Gjykata nuk ka lidhje me proceset integruese. Ne nuk i ofrohemi Bashkimit Europian patëm e s’patëm dhoma speciale”.
“Këta politikanë nuk po nënshtrohen se është interesi i Kosovës, por për shkak të interesit vetjak që e kanë”, tha Kurti.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kurti-gjykata-do-tia-nxije-imazhin-kosoves/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala