Kuriozitete për mjedisin

Autori:Avdyl Pajaziti

* Për botimin e gazetave në SHBA për një javë nevojitet një pyll i madh – me mbi 500 000 trungje pemësh.

* Temperatura më e lartë e regjistruar në botë është 57,5 Gradë Celsius në Elaziz të Libisë (Afrikë), kurse temperatura më e ulët u regjistrua në stacionin Vostok Antarktidë me minus 89,6 Gradë Celsius.

* Shkretëtira e Saharasë për nga territori është më e madhe se sa kontinenti i Australisë.

* Sikur nga te gjithë ujërat e deteve dhe oqeaneve të nxirrej kripa, me të do të mbulohej gjithë sipërfaqja e tokës sonë me një shtresë prej rreth 130 metrash.

* Në çdo litër ujë të sipërfaqes së detit ka mesatarisht rreth 10.000 gjallesa, ne 100 metra ka 3.000 dhe në 5.000 metra ka mesatarisht 15 gjallesa.

* Liqeni më i bukur dhe më ujë më të kulluar në Evropë është Liqeni i Pogradecit ku mund të shohim deri në 20 metra thellësi.

* Dallga më e madhe e regjistruar deri më sot ka qenë në vitin 1971 në Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartësi 85 m.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kuriozitete-per-mjedisin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala