Kumanova, skenar i Gruevskit dhe aleatëve të tij

Autori:Avdyl Pajaziti

Presidenti i Akademisë Diplomatike Shqiptare, Lisen Bashkurti, për krizën e Kumanovës e ka fajësuar Qeverinë Gruevski, fqinjët preferencialë të Maqedonisë dhe Rusinë.

Në një intervistë për të përditshmen Epoka e Re, Bashkurti ka thënë se prapa skenarit të errët të Kumanovës nuk qëndron asgjë shqiptare.

Bashkurti ka thënë se këtë qytet qeveria maqedonase e ka zgjedhur për shkak të pozicionit shuam deliakt.

Ai e ka përshëndetur maturinë Politika që Tirana dhe Prishtina zyrtare kanë treguar ndaj kësaj ngjarje.

“Një prani dhe mbështetje më e madhe e Perëndimit në Maqedoni dhe rajon është e domosdoshme. Kjo prani, e shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, do ta lehtësonte dhe do ta përshpejtonte stabilitetin e Maqedonisë”.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kumanova-skenar-i-gruevskit-dhe-aleateve-te-tij/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala