Kujdes kur blini banane! Shihni etiketën

Autori:Avdyl Pajaziti

Është jashtëzakonisht e rëndësishme të kujdeseni për ushqimin që blini, pasi jemi të rrethuar vazhdimisht nga ushqime të krijuara artificialisht dhe me toksina që dëmtojnë shëndetin.

Kur blini fruta, në këtë rast banane duhet të keni vënë re se ka disa etiketa mbi to dhe ndoshta keni menduar rreth kuptimit të tyre.

Nëse etiketa e frutave ka katër shifra që fillojnë me numrat 3 ose 4, kjo tregon se fruta është prodhuar me një bujqësi intensive nga gjysma e dytë e shekullit të njëzetë.

Përveç kësaj, në qoftë se produkti që keni ndërmend të blini ka 5 shifra, duke filluar me numrin 8, kjo tregon se është i modifikuar gjenetikisht. Pra, shmangeni një përbërës të tillë, raporton Telegrafi.

Në qoftë se produkti ka 5 shifra në etiketën e tij, duke filluar me numrin 9, kjo tregon se produkti është rritur në mënyrë tradicionale.

Kjo tregon se fruta nuk ka pesticide dhe është rritur organikisht. Pa dyshim, kjo është alternativa më e mirë për ju dhe duhet të jetë zgjedhja juaj.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kujdes-kur-blini-banane-shihni-etiketen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala