Ku shkuan azilkërkuesit nga Kosova në gjashtëmujorin e parë të vitit 2015?

Autori:Avdyl Pajaziti

Dihet se Shqipëria dhe Kosova gjatë fillimit të këtij viti patën problemin e migrimt masiv të shtetasve të tyre drejt BE-së.

Në infografikun e botuar nga Der Spiegel, jepen të dhëna konkrete mbi azilkërkuesit të Sirisë, të Kosovës dhe Afganistanit në secilin shtet të Evropës. Sipas statistikave, çdo i dyti azilant është sirian ose shqiptar, por sesa është numri i shqiptarëve nga Kosova që kanë kërkuar azil në gjashtë mujorin e parë të këtij viti në secilin vend të Evropës?

1.Gjermani: 28570 azilkërkues nga Kosova
2.Hungaria: 23 315 azilkërkues
3.Franca: 2 600
4. Austria: 2 185
5.Suedia: 1 170
6.Zvicra: 340
7.Belgjika: 335
8.Hollanda: 275
9. Norvegjia: 130
10.Italia: 125
11.Luksemburgu: 120
12.Finlanda: 100
13.Danimarka: 65
14.Britania e Madhe dhe Irlanda: 10
16.Portugalia dhe Çekia: 5
17. Greqia, Rumania, Bulgaria, Spanja, Estonia, Letonia, Lituania, Slovakia, Polonia, Slovenia, Kroacia: 0 azilkërkues nga Kosova.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ku-shkuan-azilkerkuesit-nga-kosova-ne-gjashtemujorin-e-pare-te-vitit-2015/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala