Kthehet shpresa për rritje ekonomike

Autori:Zekirja Shabani

Gjermania, Franca, Italia e Spanja kanë ngjallur shprest për rritje më të madhe ekonomike se që kishin parashikuar për këtë vit. Parashikimet e fundit të Komisionit Evropian për rritje dhe inflacion, u kanë dhënë shpresë këëtyre vendeve që të ndryshojnë kalkulimet për rritje eknomike.

Më parë, Komisioni pati pritur rritje për këtë vit, prej 1,3 përqind në eurozonë, dhe 1,9 përqind vitin e ardhshëm, me inflacion prej -0,1 dhe 1,3 përqind për këto vite.

Tani thuhet se eurozona do të shoh rritje të GDP-së për 1,5 përqind këtë vit dhe 2,1 përqind në vitin 2016, me norma të inflacionit prej 0,1 pëqrind dhe 1,5 përqind.

Kështu duket katërshja e madhe:

  • Gjermania – pret rritje prej 1,9 përqind këtë vit, nga 1,5 përqind që ishte në Shkurt.
  • Franca – pret rritje prej 1,1 përqind, nga 1 përqind.
  • Italia – pret rritje për vetëm 0,6 përqind sikur herën e kaluar.
  • Spanja – një performues i fortë, pret rritje prej 2,8 përqind nga 2,3 që ishte.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kthehet-shpresa-per-rritje-ekonomike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala