Kriza e borxhit grek, investitorët e huaj në radhë për të blerë vila

Autori:Avdyl Pajaziti

Nga limanet e gjelbra të Halkidiki, e deri në periferi, në jug të Athinës, një ndryshim të qetë, “ i pamëshirshëm” është në proces, shkruan britanikja Indipendent. Shtëpitë dhe vilat elegante të klasave të larta të Greqisë janë duke ndryshuar pronarë, jo nga një brez në tjetrin, si pronarët e tyre të destinuara, por në duart e investitorëve të huaj.

Teksa grekët e pasur përpiqen që të mbulojnë një shtrëngim të buxheteve të tyre, apo edhe të mundohen të dalin nga situata ekonomike e Greqisë në tërësi, shumë konsumatorë të huaj janë në radhë për të blerë pronat e tyre, si psh shtëpitë e pushimit në disa nga pjesët më të bukura të Mesdheut. Rusët e pasur janë në radhë të parë, për blerje, sipas agjentëve të pasurive lokale.

“Shumë klientë të huaj janë në kërkim sepse tani është absolutisht koha më e mirë për të blerë,” thotë Svetlana Kuklina nga agjenci e pasurive të patunshshme Greece.ru për Independent:. Ajo shtoi: “Çmimet nuk mund të shkojnë më të ulëta se kaq. Ne jemi duke folur në lidhje me kursimet shumë, shumë të mëdha. Se disa shtëpi janë vlerësuar në 2 milionë euro dhe janë tani duke shkuar për 1 milion euro”.

Por ajo tha se shumë nga “familjet e vjetra greke” që shesin pronat e tyre ishin kryesisht nën presion. “Shumë shpesh këto shtëpi janë në familjet e tyre për breza me radhë dhe ata janë të pikëlluar që duhet t’i shesin ato. Ata po shpresonin t’i kalonin ato tek fëmijët e tyre”, tha ajo. “Ndonjëherë kjo është për shkak se nuk po i përdorin, por arsyeja kryesore është se shumica e tyre nuk mund të përballojë taksat e pronës, të cilat janë shumë të mëdha”.

Një studim i agjentëve të pasurive greke dhe ruse, të drejtuara nga Bild, tregoi se çmimet e pronës kanë rënë me 50 për qind që prej krizës në vitin 2009, raportojnë mediat përcjell Telegrafi.

“Nëse një vilë në ishullin grek të Siros kushtonte 1.6 milion euro disa vjet më parë, tani është shitur për vetëm 800,000 euro″, thotë Isabelle Razi, themeluesja e agjencisë IRM Egje Estate.

Ajo shtoi se kërkesa për pronat e shtrenjta pothuajse është dyfishuar që nga viti i kaluar, sidomos në rrethinat e Athinës, ishullin e Kretës etj. “Investitorët kinezë, si dhe rusët kanë kërkesat më të mëdha”, tha ajo, por interesi është në rritje në mesin e investitorëve nga Bullgaria dhe Serbia.

“Rusët dhe të huajt e tjerë lëvizin ne e dimë se çfarë duan”, shtoi Kuklina. “Një pamje nga deti është gjëja më e rëndësishme”.

Ajo tha mesatarisht blerësi rus shpenzon nga 250,000 euro – 500.000 euro në një “shtëpi të bukur” në afërsi të detit.

Blerësit e pasur nga ekonomitë në zhvillim kërkojnë shtëpitë e pushimit, si dhe investimet në pronë, duke pasur në shënjestër vendet e tjera mesdhetare që vuajnë nga vështirësi ekonomike, sidomos Italia, ku edhe njëherë rusët janë në pararojë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kriza-e-borxhit-grek-investitoret-e-huaj-ne-radhe-per-te-blere-vila/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala