Krijohet makina më e madhe në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Prodhuesi indian i makinave, Sudhakar Yadav, ka bërë të mundur ndërtimin e makinës më të madhe në botë duke fituar rekord të dytë botëror Guinness.

Makina e modeluar si Ford Tourer i vitit 1922 – është 8 metra i gjatë dhe 15 metra i lartë – gati dy herë sa autobusi dykatësh në Londër.

Triçikli është edhe më i madh se një makinë – 12.6 metra. Ai ka një muze për makina në Hyderabad, ku shfaq  modelet  më të çuditshme të mjeteve. Makinat janë të formave dhe madhësive të ndryshme, si për shembull, në formën e një tavoline bilardoje, një të kuqi buzësh apo një patëllxhani.

 

206925

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/krijohet-makina-me-e-madhe-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala