Kreditim i paktë dhe i shtrenjtë i bujqësisë

Autori:Avdyl Pajaziti

Bujqësia mbetet sektori më pak i kredituar nga sektorë të tjerë të ekonomisë, artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore.

Vetëm 4 për qind e kredive të lëshuara për ndërmarrjet janë të destinuara për bujqësinë. Përveç kreditimit të ulët, edhe niveli i kamatave për kreditë në bujqësi është më i lartë sesa për sektorët e tjerë.

Për dy pika të përqindjes është kreditimi më i shtrenjtë në bujqësi sesa në industri. Më i shtrenjtë del të jetë kreditimi i projekteve bujqësore sesa kreditimi për pushime apo blerje të veturave.

Këto të dhënat janë pjesë të raporteve të Bankës Qendrore të Kosovës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kreditim-i-pakte-dhe-i-shtrenjte-i-bujqesise/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala