Krasniqi-Thaçit: A e di sa neveritëse e poshtëruese janë punët tuaja

Autori:Avdyl Pajaziti

Në reagimin e djeshëm ndaj veprimeve të opozitës, Hashim Thaçit kishte përdorur fjalën neveritëse për të përshkruar gjithë atë që ndodhi në Kuvend. Kjo fjalë duket se e ka irrituar shumë Jakup Krasniqin I cili ka bërë një reagim të rëndë. Krasniqi ka reaguar edhe ndaj LDK’së të cilët I ka quajtur sabotatorë të luftës.

Ky është shkrimi I Krasniqit.

TE NEVERITSHMET TONA?!

Nga Jakup Krasniqi

Nuk ka asnjë dyshim, gjuajtja me vezë, me gazë lotsjellës, udhëheqja e Kuvendit nga deputetët, të gjitha janë neveritëse. Por, por, çka i shkaktoj, kush i solli dhe si erdhën këto neveri? A po ju shkon në mendje atyre që po neveriten sesa të thella e më sa pasoja neveritëse, denigruese, poshtëruese e komprometuese janë punët e tyre politike, përfshirë edhe bisedimet dhe marrëveshjet që ata i bënë me Serbinë në Bruksel?

A janë ulur për të menduar shqip, këta të neveritur sesa neveritëse është të qeverisurit dje e të qeverisurit sot me pasurinë kombëtare e publike, me paranë e tatimpaguesve te Kosovës, me procesin e privatizimit? A e dinë këta dëlirë e matrapazë sesa e kanë denigruar sistemin e arsimit, shërbimin shëndetësor, deri dhe listat e veteranëve të luftës e ndihmat sociale?

Vërtetë, këta që neveritën sot nga veprimet e opozitës në Kuvend, nuk i shohin marrëveshjet shkatërruese për vendin e gjeneratat e ardhshme që i nënshkruan në Bruksel edhe duke shkelur rëndë mbi nderin dhe dinjitetin e deputetëve – përfaqësuesve të popullit të cilët i kanë bërë si lecka?!

A nuk e shohin këta njerëz, se me qeverisjet e tyre prej hajdutesh, dje e sabotuan luftën dhe sot kanë mbledhur gjithë sojin e sabotatorëve, për ta kthyer Serbinë në Kosovë?

A nuk e shohin veten këto figura politike me fytyra të maskuara se me qeverisjen e tyre neveritëse, poshtëruese e degraduese, përditë i detyrojnë qytetarët e Kosovës, përmes dyerve te armikut shekullor ta kërkojnë shpëtimin në botën demokratike?
Pse disa intelektualë e në mesin e tyre edhe “intelektualë” kafshor, nuk shqetësohen e neveriten me poshtërimet që përditë ua bëjnë: qeveritarët e përfaqësuesit e pa dinjitetshëm që janë bërë si bibat e bibanët, sot kështu nesër ashtu?

Po thonë nuk është demokratike veprimi i opozitës?! Po a është demokratike marrja e vendimeve që reflektojnë për breza dhe të mos të pyetej opozita dhe qytetarët? Atëherë pse u bë Lufta Çlirimtare në Kosovë, pasi ata që e përfaqësonin asokohe “popullin” e Kosovës, donin ta ndërtojnë demokracinë nën çizmen e policit e të xhandarit serb? Pse atëherë nuk heshtën edhe ata që po heshtin sot bash si palaço?

Se për sabotatoret e luftës dje, nuk ia vlen ta themi as edhe një fjalë të vetme. Ata edhe sot nuk dinë ti nderojnë luftëtarët e vërtetë të kombit e të çlirimit, por nuk ngurojnë ti kujtojnë e nderojnë sojin e tyre te sabotatorëve të luftës çlirimtare e dëliret e drogës, të cilët edhe i shpallen heronj?!

Rasti më eklatant, ndonëse jo i vetmi, është rasti i Shqipe A. Jasharit, e zv. Drejtores se Departamentin për çështje njerëzore në PTK (Vala). Kjo është dëshmia më e mirë se këta njerëz, me vrap po shkëputën nga brumi që ua dha pushtetin. Këta tani pushtetin po e ndajnë me servilë, puthadorë e sabotatorë?! Të cilët s’përtojnë të te sulen egersisht, ndaj cilido që guxon t’ua prek me fjalë shefin e pa gabueshëm e fuqi plotë.

Këtu nuk kemi të bëjmë me sistem demokratik, por me sundim të egër despotik.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/krasniqi-thacit-a-e-di-sa-neveritese-e-poshteruese-jane-punet-tuaja/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala