Kosova si Rusia me ministra

Autori:Zekirja Shabani

Kosova ka një numër të vogël të popullsisë, 1.7 milionë banorë, por ka një kabineti qeveritar me të cilin konkurron shtete të mëdha të botës me plotë 21 ministra në 19 ministri, raporton Gazeta Fjala.

Vendi më i varfër në Evropë, lë prapa Gjermaninë, Francën, Italinë e shumë vende tjera me popullësi shumëherë më të madhe kur është në pyetje numri i ministrive.

Për këtë ia kalon edhe Rusisë, për numrin e ministrave ndërsa ka vetëm një ministri më pak se ky shtet që ka 142 milion banorë, shkruan Gazeta Fjala.

Ja lista krahasuese

Franca ka 16 ministri

Italia – 17

Gjermania – 15

Britania e Madhe – 12

Polonia – 12

Irlanda – 14

Belgjika – 12

Portugalia – 13

Greqia – 16

Çekia – 16

Hungaria – 8

Austria – 13

Norvegjia – 14

Sllovakia – 13

Turqia – 15

Serbia – 14

Rusia – 20

Rumania – 23

Shqipëria – 19

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-si-rusia-me-ministra/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala