Kosova po përgatitet për pranimin e refugjatëve

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministria e Punëve të Brendshme është në vlugun e përgatitjeve për menaxhimin e ndonjë fluksi të mundshëm të refugjatëve sirianë.

Sekretari i përgjithshëm i kësaj ministrie Driton Gashi është emëruar koordinator për menaxhimin e një fluksi të tillë të mundshëm.

Po kjo ministri, shkruan ‘Epoka e re’, është duke e hartuar Planin e Reagimit, i cili identifikon lokalitetet dhe objektet në të cilat do të mund të akomodoheshin refugjatët.

Në anën tjetër, njohësit e rrethanave vendore dhe ndërkombëtare kanë tërhequr vërejtjen, duke thënë se Kosova ka kapacitete të kufizuara për pranimin e refugjatë

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-po-pergatitet-per-pranimin-e-refugjateve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala