Kosova nuk i mbron dëshmitarët

Autori:Zekirja Shabani

Kosova vazhdon të mbesë vend i pasigurt për dëshmitarët e mbrojtur. Siguria e tyre pritet të riaktualizohet me themelimin e Gjykatës Speciale. Edhe avokatë, që kanë qenë të përfshirë në proceset e ish-ushtarëve të UÇK-së, e pranojnë mossigurinë që dëshmitarët kanë në Kosovë dhe jashtë saj.

Në procese të ndryshme gjyqësore ata kanë ndërruar deklaratat, duke mohuar atë që kanë thënë në deklaratën e parë për shkak të kërcënimeve që kanë marrë. Madje, frikësimi deri në eliminim i dëshmitarëve ka ndikuar që shpeshherë dëshmitarë në raste të ndryshme të tërhiqen.

Mbrojta e dëshmitarëve ka bërë që shumë raste të krimit të organizuar dhe krimeve të luftës të mbesin të pazbardhura. Këtë e thonë ekspertë të çështjes së sigurisë, avokatë dhe përfaqësues të organizatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut… (Shkrimin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të gazetës Zëri)

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-nuk-i-mbron-deshmitaret/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala