Kosova nuk e nënshkroi MSA-në si një shtet i pavarur

Autori:Avdyl Pajaziti

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar se Kosova ka nënshkruar MSA-në në një formë ndryshe në krahasim me shtetet tjera që kanë nisur rrugën për integrim në BE

Me këtë, sipas Gjuriqit, tregon se Kosova nuk e ka bërë këtë marrëveshje si shtet.

Gjuriq për mediat ruse ka thënë se këtë dokument, Kosova e ka nënshkruar si palë juridike dhe, jo si shtet, transmeton lajmi.net.

Ai ka vlerësuar se nënshkrimi i kësaj marrëveshje mes BE-së dhe Kosovës, nuk nënkupton se Serbia ka pranuar pavarësinë e kësaj të fundit.

“Vet fakti që me Kosovën kjo marrëveshje ka qasje tjetër në krahasim me shtetet tjera të cilat janë bërë shtete kandidate apo që kanë krijuar marrëdhënie me BE, flet se Kosova nuk është shtet”, ka thënë Gjuriq.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-nuk-e-nenshkroi-msa-ne-si-nje-shtet-i-pavarur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala