Kosova me çmime më të larta të naftës në rajon

Autori:Avdyl Pajaziti

Çmimi i naftës në bursat evropiane (Brent Crude Oil Spot) ka rënë në fundjavë në 60.75 USD për fuçi me një rënie nga niveli i mëparshëm 61.89 dhe shumë më i ulët se cmimi i një viti më parë 108.98.

Ky çmim tregon një rënie -1.84% nga java e kaluar dhe -44.26% nga viti i kaluar.

Por në Kosovë naftëtarët nuk po reflektojnë.

Në fakt para disa javësh pati ulje të çmimit të arit të zi edhe në Kosovë por vetëm për disa dit.

Çmimet tani kanë filluar të ngriten dhe atë në kundërshtim me bursat ndërkombëtare.

Aktualisht një litër naftë apo benzin sillet në pikat e shitjes nga 1.03 euro në 1.11 euro. Kjo e bënë Kosovën njërin nga vendet me çmim më të lartë të karburanteve në rajon.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-me-cmime-me-te-larta-te-naftes-ne-rajon/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala