Kosova drejt recesionit

Autori:Avdyl Pajaziti

Agjencia e Statistikave të Kosovë (ASK) ka dalë me një raport shqetësues në lidhje me zhvillimin ekonomik të vendit.

“Bruto Produkti Vendor (BPV) në tremujorin e dytë të vitit 2014 shënon rënie reale për 2.5 për qind, krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2013”, thuhet në raportin e ASK-së që ka analizuar aktivitetet ekonomike dhe qasjen e shpenzimeve bazuar në metodologjinë e ESA 2010.

Sipas ASK-së, kjo rënie është e theksuar në aktivitetet ekonomike si: Furnizimi me energji elektrike, me gaz, furnizimi me ujë me (17.1%); Industria nxjerrëse me (13.5%); Ndërtimtaria me (11.8%); Transporti dhe magazinimi me (10.1%). Rritje kishte në aktivitetet financiare dhe te sigurimit me 5.5%, afarizmi me pasuri të patundshme me 4.1% e tj.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-drejt-recesionit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala