Kosova dhe Shqipëria me katër projekte në infrastrukturë e turizëm

Autori:Gazeta Fjala

Grupe punuese nga të Kosova dhe Shqipëria kanë punuar  për një periudhë nëntë muajor duke dalë me katër projekte konkrete, në fushën e turizmit dhe infrastrukturës.

Këto katër projekte përfshijnë krijimin e një brezi të gjelbër me shtigje për këmbësorë e çiklistë, si dhe shfrytëzimin e përbashkët të liqenit të Fierzës.

Kjo është bërë e ditur sot në takimin e zhvilluar mes ministrit të Ambientit të Kosovës Ferid Agani, dhe ministres së Zhvillimit Urban të Shqipërisë, Eglantina Gjermeni.

Agani dhe Gjermeni janë pajtuar që të ngrihet një komitet drejtues, i cili do të vazhdojë punën në konkretizimin e këtyre projekteve, për t’i bërë të gatshme për financim nga dy qeveritë, si dhe nga fondet e Bashkimit Evropian që janë të destinuara për zhvillimin e bashkëpunimit rural ndër-rajonal.

“Katër projektet konkrete të bashkëpunimit ndërkufitar  konkretizojnë bashkëpunimin e komunave të Gjakovës dhe Prizrenit në anën e Republikës së Kosovë me bashkitë e Hasit, Kukësit dhe Tropojës në Republikën e Shqipërisë”, tha ministri Agani, transmeton Gazeta Fjala.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-dhe-shqiperia-me-kater-projekte-ne-infrastrukture-e-turizem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala