“Kosova A” nuk bënë të mbyllet

Autori:Avdyl Pajaziti

Qeveria e Kosovës ishte zotuar se deri në vitin 2017 do të mbyllë së funksionuari Termocentralin “Kosova A”. Këto zotime janë dhënë në Sekretariatin e Komunitetit të Energjisë së Vjenës dhe Bashkimit Evropian, për zbatimin e standardeve të BE-së në emetimin e gazrave.

Zyrtarë të qeverisë thonë se kjo çështje do rregullohet në kuadër të Strategjisë së Energjisë e cila pritet të miratohet në Kuvendin e Kosovës, kurse ekspertët e kësaj fushe vlerësojnë se mbyllja e Termocentralit “Kosova A” nuk duhet të ndodhë pa ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”.

Udhëheqësi i departamentit të energjisë në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, Luan Morina, në një prononcim për Radion Evropa e Lirë, nuk e përmend vitin 2017 si përfundimtar për mbylljen e këtij termocentrali.

Por, ai thotë se mbyllja do të fillojë nga qeveria, pasi që të sigurohet furnizimi i qëndrueshëm me ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”.

Edhe ish ministri i Energjisë dhe Minierave në Qeverinë e Kosovës, Ethem Çeku, konsideron se nuk duhet të ndodhë mbyllja e termocentralit “Kosova A” pa përfunduar projekti i ri energjetik.

Ndryshe edhe në Programin e Qeverisë së Republikës së Kosovës thuhet se konform zotimeve të Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë së Vjenës dhe Bashkimit Evropian, duhet bërë dekomisionimin e termocentralit më të vjetër në Kosovë, i cili përdor teknologji shumë të vjetër në gjenerim të energjisë.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kosova-a-nuk-bene-te-mbyllet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala