Konsumo qumësht në vend të ilaçeve për gjumë

Autori:Avdyl Pajaziti

Janë të panumërta faktet shkencore rreth ndikimit të qumështit në organizëm. Studimi më i ri ka treguar se qumështi është ushqimi më i mirë për njerëzit e ekspozuar ndaj lodhjes psikologjike, si dhe e shton përqendrimin.

Po ashtu një gotë qumësht para se të shkoni në gjumë ju përmirëson cilësinë e gjumit në mënyrë të shëndetshme dhe krejt natyrale.

Për ndikimin pozitiv të qumështit kujdesen aminoacidet L- dhe vitamina “B6”, që së bashku kanë ndikim pozitiv për gjumë cilësor dhe fjetje më të shpejtë.

Aminoacidet L- në kombinim me vitaminën “B6” ndihmojnë në organizmin dhe prodhimin e hormonit të gjumit, melatoninën. Melatonina rregullon ciklin e gjumit dhe zgjimit, që organizmit i duhen për një pushim gjatë natës.

Disa aminoacide mund të prodhohen nga njeriu, por triptofani duhet të merret me ushqim. Burimet më të rëndësishme me këto aminoacide janë: mishi, peshku, prodhimet e qumështit dhe vezët.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/konsumo-qumesht-ne-vend-te-ilaceve-per-gjume/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala