Konsorciumi francez s’ka para për Brezovicën

Autori:Avdyl Pajaziti

Konsorciumi francez i udhëhequr nga “MDP Consulting” së bashku me operatorin e njohur botëror “Compagnie des Alpes” nuk kanë mjete të mjaftueshme për të marrë nën menaxhim Brezovicën, duke bërë që të shkelet afati për paraqitjen e masterplanit dhe nënshkrimi i kontratës me Qeverinë e Kosovës.
Kjo kontratë është planifikuar që të nënshkruhet më 3 mars të këtij viti, afat ky tash e 40 ditë.

Burime të gazetës “Zëri” brenda Komitetit Drejtues Ndërministror, kanë thënë se vonesa për nënshkrimin e kontratës ka ndodhur pikërisht për këtë arsye.

“Konsorciumi nuk ka arritur që deri më 7 prill të sjellë raportet financiare dhe garancionet bankare të kompletuara, andaj ka ndodhur edhe kjo vonesë”, ka thënë ky burim për gazetën në kushte anonimiteti.

Para katër muajve ishte shpallur fitues konsorciumi “Compagnie des Alpes”, i cili kishte mbetur i vetmi i interesuar, pasi që kompanitë tjera ishin tërhequr nga gara, duke mos shprehur interesim që të investojnë në Brezovicë.

Edhe pse kemi hyrë në muajin e dytë të mospërfilljes së datës 3 mars, zyrtarët qeveritarë deklarojnë se ende nuk janë gati për nënshkrimin e kontratës.

Nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë kanë thënë se kontrata dhe draft-masterplani janë duke u përfunduar dhe pritet të nënshkruhen gjatë këtyre ditëve në vijim, duke mos dhënë datë të saktë.

Këshilltarja për media dhe komunikim në MTI, Vjollca Dibra-Ibrahimi ka thënë se Komiteti Drejtues Ndërministror ka konfirmuar përmbushjen e parakushteve nga ana e koncorciumit të formalizimit të kontratës.

“Dhe ka miratuar afatet dhe kushtet e kontratës për Projektin për zhvillimin e Qendrës Turistike të Brezovicës”, ka thënë ajo, duke shtuar se pas nënshkrimit të kontratës, ajo do të hyjë në fuqi të plotë për një periudhë prej gjashtë muajsh./ Zëri/.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/konsorciumi-francez-ska-para-per-brezovicen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala