Komuna e Gjilanit, tender ofertës së papërgjegjshme

Autori:Gazeta Fjala

Organi Shqyrtues i Prokurimit (OShP) ka anuluar tenderin e Komunës së Gjilanit për sinjalizim dhënë kompanisë “Viva Print”. Konfirmohet se kësaj kompanie i mungon validiteti i ofertës dhe se është e papërgjegjshme, sepse nuk ka vulosur certifikatën dhe se kjo kompani ka borxhe në Administratë Tatimore (ATK). Ankesa nga operatori “Toni” është aprovuar si e bazuar nga OShP.

“Aprovohet, si e bazuar ankesa e operatorit ekonomik ‘Toni’ me seli në Gjilan, lidhur me aktivitetin e prokurimit për tenderin ‘Sinjalizimi horizontal dhe vertikal në Komunën e Gjilanit’, me nr. të prokurimit GI 651/15/052/521—Komuna e Gjilanit. Anulohet vendimi i Autoritetit Kontraktues (AK), Komunës së Gjilanit, për dhënie të kontratës, për aktivitetin e prokurimit”, thuhet në raportin vlerësues të OSHP-së, përcjell kosovapress. Sipas këtij Organi lënda duhet të kthehet në ri -tenderim, raporton Express.

Paneli shqyrtues i OSHP-së ka konfirmuar se qëndron pretendimi i operatorit ekonomik ankues, se OE “Viva print” i rekomanduar nuk ka dorëzuar certifikatën ESO ashtu siç është kërkuar në njoftimin për kontratë dhe në dosjen e tenderit e cila certifikatë e ofruar nuk ka qenë origjinal dhe e pa vulosur këtë e ka konfirmuar edhe eksperti shqyrtues në raportin e tij të ekspertizës por edhe në seancën dëgjimore.

Po ashtu, paneli shqyrtues gjeti se OE i rekomanduar për kontratë nuk ka dorëzuar vërtetim nga ATK në pajtim me kërkesat e përshtatshmërisë të OE për të cilët synohet dhënia e kontratës.

Paneli shqyrtues konfirmoi se OE në këtë aktivitet të prokurimit nuk ka plotësuar validitetin e ofertës me çka e bënë të pa përgjegjshëm “Viva Print”.

Kurse, zyrtarë komuna të Gjilanit e kanë arsyetuar se për këtë tenderë kanë vepruar drejt.

“Sa i përket këtij tenderi ne kemi arsyetuar se kemi vepruar drejt kur kemi rekomanduar OE të përgjegjshëm me çmim 70-80% më të ulët se gjitha ofertat tjera, përshirë ato të përgjegjshme dhe papërgjegjshme”, ka thënë zyrtari komunal i Gjilanit në seancën dëgjimore.

Operatorit ekonomik ankues “Toni” nga Gjilani, konform nenit 118 pika 3, i kthehen tarifa e sigurimit të ankesës në shumë prej 500 eurosh./express

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/komuna-e-gjilanit-tender-ofertes-se-papergjegjshme/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala