Kompanitë për mbledhjen e mbeturinave

Autori:Avdyl Pajaziti

Sa i përket performancës së disa prej ndërmarrjeve lokale të cilat funksionojnë në sektorin e mbeturinave raporti I GAP-it tregon se në fund të vitit 2012, tri nga katër ndërmarrjet e audituara funksiononin me humbje financiare. Humbjet

financiare janë të pritura kur shohim se niveli I pagesës për grumbullimin e mbeturinave në nivel vendi arrin vetëm në 62%. Në aspektin operativ, edhe pse përqindja e ekonomive familjare të cilat kanë qasje në grumbullimin e mbeturinave ka shënuar përmirësim të lehtë, ende rreth 39% e familjeve iu mungon qasja në shërbimin

e grumbullimit të mbeturinave. Vlen të përmendet se në komunat si Skenderaj, Istog, Lipjan, Vushtrri përqindja e ekonomive familjare të mbuluara me shërbimin e grumbullimit të mbeturinave ishte nën 30%.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kompanite-per-mbledhjen-e-mbeturinave/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala