KOMF: Të mbrohen të drejtat e fëmijëve me aftësi të kufizuara

Autori:Gazeta Fjala

Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve (KOMF) ka mbajtur sot një tryezë me organizatën One to One Children’s Fund, meqë rast kanë diskutuar për problemet me të cilat ballafaqohen fëmijet me aftësi të kufizuara.

Presidentja e KOMF-it, Blerta Perolli Shehu, ka thënë se shumica e fëmijëve me aftësi të kufizuara në Kosovë “jetojnë në kushte të vështira dhe nuk i gëzojnë plotësisht të drejtat e fëmijëve”.

Ajo kërkoi që të ndërmerren hapa konkret për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve me aftësi të kufizuara

Në anën tjetër, Liridona Zogaj, drejtoreshë e One to One Children’s Fund, organizatë kjo e cila ofron shërbime përmes qendrave ditore për fëmijët me aftësi të kufizuara i ka bërë bëri thirrje komunave të përkujdesen për financimin e shërbimeve për kujdesin e fëmijëve me aftësi të kufizuara.

Në tryezë morën pjesë edhe Avokati i Popullit, Hilmi Jashari, Sazan Ibrahimi nga Asociacionit i Komunave të Kosovës dhe të tjerë./Gazeta Fjala

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/komf-te-mbrohen-te-drejtat-e-femijeve-me-aftesi-te-kufizuara/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala