KMDLNJ kërkon hetimin e atyre që rrënuan rrethojat e varrezave katolike

Autori:Avdyl Pajaziti

Të dielën në mëngjes persona të paidentifikuar shkatërruan rrethojat e varrezave katolike në Llapushnik ku, përveç varrezave ishte paraparë të ndërtohet një objekt fetar për katolikë. Ky lokacion prej 2, 5 hektarësh ishte blerë nga famullia katolike pasi që më parë ishte shpronësuar nga komuna e Drenasit e cila i kishte dhënë të drejtë AKP – së ta shesë atë pronë.

Procedurat e Shpronësimit ishin kundërshtuar nga disa asamblistë komunalë të cilët kanë deklaruar se nuk janë përfillur procedurat për shpronësim.

Në lokacionin e shpronësuar, komuniteti katolikë ka për qëllim të ndërtojë një kishë katolike dhe varrezat për katolikë ndërsa banorët e tjerë duan që aty t’i ndërtojnë lapidarët për dëshmorë të kombit. Ditë më parë nga banorët ishte organizuar një protestë që kundërshtonte ndërtimin e varrezave katolike dhe objektit fetar në lokacionin e paraparë për këtë.

KMDLNj kërkon që të tejkalohet situata e krijuar pa tensione të panevojshme, duke respektuar lirinë e besimit dhe të ushtrimit të fesë sipas bindjeve dhe përcaktimit që është e drejtë elementare e njeriut, e garantuar me të gjitha dokumentet relevante për të drejtat e njeriut dhe Kushtetutës së Kosovës.

“KMDLNj kërkon hetim të shpejtë për ata që rrënuan rrethojat e varrezave katolike si dhe përballjen e tyre me ligj”, thuhet në komunikatë.

KMDLNj shpreson se ky incident nuk do të ndikojë në marrëdhëniet e mira midis besimtarëve të besimeve të ndryshme dhe se në Kosovë edhe në të ardhmen do të kemi përparim të tolerancës fetare, duke e mirëkuptuar dhe respektuar diversitetin edhe në këtë fushë.

Gjithashtu KMDLNj shpreson se komuna e Drenasit do ta caktojë një lokacion për ndërtimin e lapidarëve për dëshmorët e kombit, e cila nuk duhet të ndërlidhet apo kushtëzohet me kërkesat e komunitetit katolikë. /Telegrafi/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kmdlnj-kerkon-hetimin-e-atyre-qe-rrenuan-rrethojat-e-varrezave-katolike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala