Kjo është lista pasaportave më të fuqishme në botë, ku është Kosova ?

Autori:Avdyl Pajaziti

Përderisa qytetarët e Republikës së Kosovës mund të udhëtojnë pa viza vetëm në pesë vende të rajonit, si dhe ishujt Maldive, qytetarët e disa vendeve me ndikim mund të shëtisin gati gjithë botën – pa pasur nevojë për viza.

Për britanikët, amerikanët, francezët, gjermanët, koreanojugorët, çështja e vizës nuk është fare shqetësim. Edhe ato pak vende që aplikojnë viza për qytetarët e këtyre vendeve, procedurat i kanë shumë të lehta. E gjitha që u duhet vizitorëve është që të paguajnë një vizë qëndrimi në aeroportin e vendit ku arrijnë.

Ndërkaq, shtetasit e Kosovës pa viza nuk mund të kryejnë as pushime verore, natyrisht nëse pretendimi i tyre është që të shkojnë përtej Durrësit apo Ulqinit.

Në ueb-faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës shkruan se qytetarët e Republikës së Kosovës mund të udhëtojnë pa viza në: Shqipëri, Mal të Zi, Maqedoni, Serbi, Turqi, si dhe ishujt Maldive, transmeton lajmi.net.

Për dallim nga Kosova, qytetarët e shteteve përreth mund të udhëtojnë në rreth 100 shtete pa viza.

Ndërkaq, nëse keni pasaportë britanike, franceze, gjermane apo amerikane, ju mund të shëtitni në tri të katërtat e botës pa kurrfarë problemi.

Shikoni më poshtë listën e vendeve dhe numrin e shteteve ku qytetarët e vendeve përkatëse mund të shëtisin pa viza.

Rangu
Shteti Numri i shteteve ku udhëtohet pa viza
1 United Kingdom 147
1 United States of America 147
2 France 145
2 South Korea 145
2 Germany 145
3 Italy 144
3 Sëeden 144
4 Denmark 143
4 Singapore 143
4 Finland 143
4 Japan 143
4 Luxembourg 143
4 Netherlands 143
5 Sëitzerland 142
6 Spain 141
6 Norëay 141
6 Ireland 141
6 Belgium 141
6 Portugal 141
7 Canada 140
7 Greece 140
7 Austria 140
7 Malaysia 140
8 Neë Zealand 139
9 Czech Republic 138
9 Australia 138
9 Hungary 138
10 Poland 137
10 Slovakia 137
11 Malta 136
11 Cyprus 136
11 Hong Kong 136
12 Slovenia 135
12 Iceland 135
13 Estonia 134
13 Oman 134
13 Latvia 134
14 Lithuania 132
15 Liechtenstein 131
15 Bulgaria 131
16 Argentina 129
16 Israel 129
17 Brazil 128
17 Romania 128
17 Monaco 128
18 Brunei 125
19 Chile 124
19 Croatia 124
20 San Marino 123
21 Andorra 122
22 Mexico 119
22 Barbados 119
23 Bahamas 117
24 Seychelles 116
25 Vatican City 113
25 Antigua and Barbuda 113
25 Venezuela 113
25 Uruguay 113
26 Mauritius 111
27 Costa Rica 110
27 Panama 110
28 Taiëan 109
29 Turkey 108
29 St. Kitts and Nevis 108
30 Macao 106
31 Ë 104
32 Paraguay 103
33 Macedonia 101
34 Honduras 100
35 Montenegro 98
35 Guatemala 98
35 Russian Federation 98
36 El Salvador 97
36 Moldova 97
37 Ukraine 96
38 Bosnia and Herzegovina 94
39 Nicaragua 93
40 Albania 91
41 South Africa 84
42 Guinea 81
43 Trinidad and Tobago 77
44 Belize 75
45 China 74
46 St. Lucia 73
47 Peru 72
47 United Arab Emirates 72
47 Dominica 72
48 Grenada 71
48 St. Vincent and the Grenadines 71
49 Sierra Leone 69
50 Cuba 68
50 Kenya 68
50 Jamaica 68
50 Tonga 68
50 Botsëana 68
51 Tuvalu 67
52 Niger 66
52 Ghana 66
52 Belarus 66
52 Qatar 66
52 Gambia 66
53 Maldives 65
53 Samoa 65
53 Lesotho 65
53 Kazakhstan 65
54 Vanuatu 64
54 Kiribati 64
54 Ecuador 64
54 Guyana 64
54 Kuëait 64
55 Fiji 63
55 Thailand 63
56 Sëaziland 62
56 Colombia 62
56 Nauru 62
57 Nigeria 61
57 Bahrain 61
57 Philippines 61
57 Saudi Arabia 61
57 Azerbaijan 61
57 Tunisia 61
57 Tanzania 61
57 Mali 61
57 Namibia 61
57 Zambia 61
58 Mongolia 60
58 Benin 60
58 Morocco 60
58 Malaëi 60
59 India 59
59 Georgia 59
60 Suriname 57
60 Indonesia 57
60 Uganda 57
60 Papua Neë Guinea 57
60 Senegal 57
61 Bolivia 56
61 Cape Verde 56
62 Armenia 55
63 Kyrgyzstan 54
63 Marshall Islands 54
64 Tajikistan 53
64 Uzbekistan 53
64 Burkina Faso 53
64 Mauritania 53
64 Zimbabëe 53
64 Egypt 53
64 Congo 53
65 Mozambique 52
65 Liberia 52
66 Viet Nam 51
66 Algeria 51
66 Guinea-Bissau 51
66 Palau 51
67 Togo 50
67 Bangladesh 50
67 Micronesia 50
68 Dominican Republic 49
68 Jordan 49
68 Haiti 49
69 Cameroon 48
69 Syria 48
70 Libya 47
70 Iran 47
70 Turkmenistan 47
70 Sudan 47
70 Sri Lanka 47
71 Pakistan 46
72 Chad 45
73 Cambodia 44
73 Lebanon 44
73 North Korea 44
73 Gabon 44
74 Angola 43
74 Rëanda 43
75 Timor-Leste 42
75 Madagascar 42
76 Yemen 41
76 Kosovo 41
76 Congo (Dem. Rep.) 41
76 Central African Republic 41
77 Bhutan 40
77 Equatorial Guinea 40
77 Comoros 40
77 Burundi 40
78 Eritrea 39
78 Somalia 39
79 Iraq 38
79 Djibouti 38
79 Afghanistan 38
79 Nepal 38
79 Ethiopia 38
80 Solomon Islands 28
80 Myanmar [Burma] 28
80 South Sudan 28
80 Sao Tome and Principe 28
80 Palestinian Territories 28

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kjo-eshte-lista-pasaportave-me-te-fuqishme-ne-bote-ku-eshte-kosova/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala