Kinë, gjethet e pemës 1400-vjeçare, një atraksion turistik (FOTO) 

Autori:Avdyl Pajaziti

Në qytetin Xi, që ndodhet në provincën Shaanxi të Kinës, ekziston një pemë që është mbjellë para 1400 vitesh. Kjo pemë e njohur edhe si fierlis, që deri tani njihej vetëm nga vendasit, është bërë një atraksion turistik. Shumë njerëz po shkojnë të shohin pemën, pasi gjethet e thara që kanë rënë nga degët e saj, kanë krijuar një “tapet të artë”, transmeton Telegrafi.

Njerëz nga mbarë Kina, po shkojnë të shohin këtë pemë, që besohet të jetë mbjellë gjatë Dinastisë Tang, që ka sunduar nga viti 618 deri më 907.
pem1
pem2
pem3

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kine-gjethet-e-pemes-1400-vjecare-nje-atraksion-turistik-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala