Këtu ruhen të dhënat tuaja të Facebook

Autori:Avdyl Pajaziti

Nëse ju e hapni Facebook në telefonin tuaj për 30 sekonda, veprimi juaj në këtë rrjet prek më shumë se 1000 servera. E gjithë kjo magji ndodh në qendrën e të dhënave të rrjetit më të madh social.

Rrjeti social Facebook nga viti 2011 ka ndërtuar qendra të tilla në Oregon, Ajoa Kaliforni të Veriut (SHBA) dhe në Suedi. Shumë njerëz disa herë në ditë ngarkojnë rrjetin me miliarda foto video e tekste të ndryshme.

Përmes fotove ku janë paraqitur qendrat e  Facebook, ju do të shikoni se ku “jetojnë” të dhënat  tuaja pëlqimet komentet dhe gjithçka.

204899

204900

 

204901

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ketu-ruhen-te-dhenat-tuaja-te-facebook/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala