Këto janë xhamitë më të bukura në botë (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Xhamitë e para u shfaqën në shekullin e 7’të, ku Xhamia e Madhe dhe Masjid al-Haram në Arabi Saudite datojnë që nga viti 638 pas Krishtit, që janë më të vjetrat në botë.

Që nga atëherë, mijëra xhami janë ndërtuar në të gjithë botën, me disa prej tyre me një arkitekturë që të lë pa frymë.

Fillimisht e ndërtuar për t’u lutur dhe mësuar nga komunitetet myslimane, Xhamia e Madhe konsiderohet si një prej më spektakolareve që mbulon 3.8 milion metra katrorë dhe mund të mbajë rreth katër milionë njerëz.

Ka gjithashtu xhami të tjera të cilat janë me të vërtetë të bukura, një prej të cilave është edhe Xhamia e Sheikut Zaid në Abu Dhabi.

Të gjitha këto xhami të bukura anë e mbanë botës shfaqin një mozaik të mahnitshëm që tërheqin mijëra turistë çdo vit, për t’i parë dejat e tyre arkitektonike.

Më poshtë mund t’i shihni xhamitë më të bukura në botë:

Kjo është Xhamia e Sheikut Zeid në Abu Dhabi, që zgjati 10 vite për t'u ndërtuar
Kjo është Xhamia e Sheikut Zeid në Abu Dhabi, që zgjati 10 vite për t’u ndërtuar
Kështu duket nga brenda
Kështu duket nga brenda
Kjo është xhamia al-Aksa në Jeruzalem, që thuhet të jetë vendi i treti më i shenjtë për myslimanët pas Mekës dhe Medinës
Kjo është xhamia al-Aksa në Jeruzalem, që thuhet të jetë vendi i treti më i shenjtë për myslimanët pas Mekës dhe Medinës
Xhamia Putra në Malejzi ka hapësirë për 15,000 praktikues të fesë Islame
Xhamia Putra në Malejzi ka hapësirë për 15,000 praktikues të fesë Islame
Kjo është xhamia Al-Masjid an-Nabawi në Medinë, Arabi Saudite
Kjo është xhamia Al-Masjid an-Nabawi në Medinë, Arabi Saudite
Kjo është Xhamia e Kaltër që ndodhet në zemër të Mazar-i-Sharif, Afganistan
Kjo është Xhamia e Kaltër që ndodhet në zemër të Mazar-i-Sharif, Afganistan
Kjo është xhamia tjetër e mrekullueshme Nur-Astana në Kazakistan
Kjo është xhamia tjetër e mrekullueshme Nur-Astana në Kazakistan
Kjo është xhamia e sulltanit Salahuddin Abdul Aziz Shah në Malejzi, që konsiderohet të jetë ndërtesa me çatinë hark më të madhe në botë
Kjo është xhamia e sulltanit Salahuddin Abdul Aziz Shah në Malejzi, që konsiderohet të jetë ndërtesa me çatinë hark më të madhe në botë
Xhamia Badshahi apo ‘Xhamia e Perandorit’ ishte ndërtuar më 1673 nga perandori Mughal Aurangzeb në Lahore, Pakistan
Xhamia Badshahi apo ‘Xhamia e Perandorit’ ishte ndërtuar më 1673 nga perandori Mughal Aurangzeb në Lahore, Pakistan
Rreth 2 milionë pelegrinë mblidhen në Xhaminë e Madhe në Mekë para fillimit të pelegrinazhit islamik, Haxhit
Rreth 2 milionë pelegrinë mblidhen në Xhaminë e Madhe në Mekë para fillimit të pelegrinazhit islamik, Haxhit
Xhamia e Siddiqua Fatima Zahra ndodhet në qytetin Dahiya Abdullah Mubarak në Kuvajt dhe mund të mbajë 3500 meshkuj dhe 500 femra në një hapësirë të ndarë
Xhamia e Siddiqua Fatima Zahra ndodhet në qytetin Dahiya Abdullah Mubarak në Kuvajt dhe mund të mbajë 3500 meshkuj dhe 500 femra në një hapësirë të ndarë
Xhamia e Kaltër historike në Stamboll është ndërtuar më 1609 por ende është një atraksion turistik, për shkak të dizajnit të mrekullueshëm arkitektonik
Xhamia e Kaltër historike në Stamboll është ndërtuar më 1609 por ende është një atraksion turistik, për shkak të dizajnit të mrekullueshëm arkitektonik
Xhamia unike ‘Hassan II’ në Maroko është padyshim më e bukura në këtë listë, dhe e cila ka thyer rekordin duke u bërë xhamia më e lartë në botë
Xhamia unike ‘Hassan II’ në Maroko është padyshim më e bukura në këtë listë, dhe e cila ka thyer rekordin duke u bërë xhamia më e lartë në botë
Xhamia moderne ‘Assyakirin’ në qendër të Kuala Lumpur
Xhamia moderne ‘Assyakirin’ në qendër të Kuala Lumpur
2CF85BB000000578-3255233-image-a-15_1443703049805
Qarkorja e mrekullueshme: Myslimanët luten përballë Qabes në xhaminë e artë ‘Masjid al-Haram’ në Arabi Saudite
Kjo është Xhamia e Kristaltë në Malejzi
Kjo është Xhamia e Kristaltë në Malejzi
Kjo është Xhamia Ubudiah në Malejzi, njëra nga më të bukurat në këtë vend
Kjo është Xhamia Ubudiah në Malejzi, njëra nga më të bukurat në këtë vend
Me kulla të larta si të përrallave, dritare të mëdha dhe çati të kaltër, Xhamia Kul Sharif duket mjaft mbresëlënëse. Ndërtesa përmban shënime të ndryshme që e tregojnë historinë e Islamit.
Me kulla të larta si të përrallave, dritare të mëdha dhe çati të kaltër, Xhamia Kul Sharif duket mjaft mbresëlënëse. Ndërtesa përmban shënime të ndryshme që e tregojnë historinë e Islamit.
E ndërtuar në mes të 1956 dhe 1858, Xhamia Omar Ali Saifuddien në Brunei është thjeshtë e bukur.
E ndërtuar në mes të 1856 dhe 1858, Xhamia Omar Ali Saifuddien në Brunei është thjeshtë e bukur.
Xhamia e vezirit Khan në Pakistan zgjati 7 vite për t’u ndërtuar dhe është një nga ndërtesat e vjetra më të bukura në botë
Xhamia e vezirit Khan në Pakistan zgjati 7 vite për t’u ndërtuar dhe është një nga ndërtesat e vjetra më të bukura në botë /lajmi.net

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keto-jane-xhamite-me-te-bukura-ne-bote-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala