Këto janë vendet me më së shumti borxhe në botë

Autori:Avdyl Pajaziti

Në fokus të medieve botërore është gjendur Greqia me borxhet dhe me pamundësitë e saj për t’i paguar ato.

Por, media të huaja thonë  se ka edhe shumë vende të tjera që kanë borxhe shumë më shumë se sa Greqia.

Ja lista e vendeve dhe borxhet publike të tyre:

1. SHBA: 18.5 bilionë dollarë,
2. Britania e Madhe: 9.5 bilionë dollarë,
3. Franca: 5.7 bilionë dollarë,
4. Gjermania: 5.5 bilionë dollarë,
5. Luksemburg: 3.4 bilionë dollarë,
6. Kina : 3 bilionë dollarë,
7. Japonia : 2.8 bilionë dollarë,
8. Italia: 2.6 bilionë dollarë,
9. Irlanda : 2.6 bilionë dollarë,
10. Holanda: 2.5 bilionë dollarë.

Greqia gjendet në vendin 27 me borxhin 360 miliardë dollarë.

Kroacia gjendet në vendin 52 dhe ka borxh 67 miliardë.

Serbia është në vendin 65 dhe ka borxh 32 miliardë dollarë.

Bosnja e Hercegovina është në vendin e 94 me 9 miliardë dollarë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keto-jane-vendet-me-me-se-shumti-borxhe-ne-bote/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala