Këto janë atentatet më tragjike të 33 viteve të fundit në Turqi

Autori:Avdyl Pajaziti

Sulmi, i cili shkaktoi sot të paktën 86 të vdekur në Ankara, është cilësuar si një prej më tragjikëve të 35 viteve të fundit në vend.

Më poshtë vijon një listë e atentateve kryesore të kryera në Turqi që prej vitit 1982, sipas “ATA”:

– 7 gusht 1982 – shpërthimi i një bombe, pasuar nga një shkëmbim zjarri në aeroportin e Ankarasë shkaktoi 11 të vdekur dhe 63 të plagosur. Atentati u pretendua nga ASALA (Ushtria Sekrete Armene për Çlirimin e Armenisë).

– 6 shtator 1986 – 22 të vdekur (përveç dy terroristëve) në një sulm kundër sinagogës ”Neve Shalom” në Stamboll.

– 25 dhjetor 1991 – eksploziv dhe koktej molotovi janë hedhur kundër një biznesi që ndodhej në pjesën evropiane të Stambollit me 17 të vdekur dhe 23 të plagosur. Sulmi i është ngarkuar Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK-së), grupimit kryesor rebel kurd.

– 13 mars 1999 – 12 të vdekur në një atentat me bombë kundër një qendre tregtare në Stamboll, pretenduar nga PKK-ja, e cila përgënjeshtroi më pas lajmin e autorësisë.

– 15 dhe 20 nëntor 2003 – katër atentate tragjike me autobombë në Stamboll kundër dy sinagogave, konsullatës britanike dhe bankës britanike HSBC shkaktuan 63 të vdekur në mesin e së cilëve konsulli i përgjithshëm britanik dhe disa qindra të plagosur. Këto atentate janë pretenduar nga një celulë turke e rrjetit të Al-Kaedës.

– 12 shtator 2006 – shpërthim i paramenduar i një bombe pranë një stacioni të autobusit në qendrën e qytetit të Diyarbakir-it ku u vranë 10 persona në mesin e së cilëve shtatë fëmijë. Rebelët kurdë mohuan çdo implikim të mundshëm.

– 27 qershor 2008 – dy shpërthime me bombë shkaktuan 17 të vdekur dhe 115 të plagosur në Stamboll. PKK-ja është përcaktuar nga autoritetet si autorja e atentatit.

– 20 qershor 2015 – një sulm në Suruç pranë kufirit sirian shkaktoi 33 të vdekur dhe njëqind të plagosur në mesin e të rinjve aktivistë të kauzës kurdë. Ai është dhënë nga autoritetet e grupit të Shtetit Islamik (ISIS) por shkaktoi një cikël të sulmeve të luftëtarëve kurdë kundër forcave turq të rendit akuzuar për mos mbrojtjen e popullatës lokale.

– 10 tetor 2015 – të paktën 86 persona u vranë dhe 186 të plagosur gjatë një shpërthimi të dyfishtë të ndodhura para stacionit kryesor të trenit në Ankara ku u dyndën militantë të opozitës të ardhur për të marrë pjesë në një tubim për paqen tri javë nga zgjedhjet parlamentare. Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan dënoi sulmin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keto-jane-atentatet-me-tragjike-te-33-viteve-te-fundit-ne-turqi/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala