Këto janë 10 fotot fituese në garën e ‘National Geographic’

Autori:Avdyl Pajaziti

Kjo garë që ka filluar 27 vjet më parë, mbledhë mijëra entuziastë të fotografisë nga e gjithë bota pasiqë të drejtë pjesmarrje kanë jo vetëm fotografët profesionistë, por edhe ata amatorë.

Rezultatet e garës së fotografisë të revistës National Geographic janë spektakolare. Nga gjithsejt 17.000 garues që kishin aplikuar me punën e tyre, të cilët kanë konkuruar në kategori të ndryshme si: udhëtim, portrete, aktivitete në natyrë, vende/ndjenja dhe momente spontane.

Fitues i çmimit të parë është Anuar Patjane Floriuk i cili ka fotografuar zhytësit duke notuar pranë një balene të madhe në ishullin Roca Partida që gjendet në perëndim të Costa Rikës.

‘Kjo foto ishte e pa planifikuar’ thot Floriuk ‘Isha duke bërë foto pranë kokës së balenës dhe papritmas ajo filloj të notonte drejt pjesës tjetër të zhytësve, kështuqë e shfrytëova atë moment për ta shkrepur këtë fotografi, e drita dhe kompozicioni ishin perfekte”. /lajmi.net/

10. Mjegulla në fshatin Pestera, Rumani   – Eduard Gutescu

6

 

9. “Bjeshkatarët” – Foto nga Barlomiej  Jurecki

"Traditional haymaking in Poland," Jurecki said. "Many people continue to use the scythe and pitchfork to sort the hay."

 

8. “Sauna në Qiell” – Foto nga Stefano Zardini

Zardini said this is "a sauna at 2,800 meters high in the heart of (the) Dolomites. Monte Lagazuoi, Cortina, eastern Italian Alps."

 

7. “Rinoqerontët e Bardhë”  – Foto nga Stefano

"The night before this photo, we tried all day to get a good photo of the endangered white rhino," Berube said. "Skulking through the grass carefully, trying to stay 30 feet away to be safe, didn't provide me the photo I was hoping for. In the morning, however, I woke up to all three rhinos grazing in front of me." The photo was taken at the Ziwa Rhino Sanctuary in Uganda.

 

6. “Mundësit Indian – Kushti”  – Alain Schroeder

"Kushti is the traditional form of Indian wrestling. Wearing only a well-adjusted loincloth (langot), wrestlers (pelwhans) enter a pit made of clay, often mixed with salt, lemon, and ghee (clarified butter)," Schroeder said. "At the end of a workout, wrestlers rest against the walls of the arena, covering their heads and bodies with earth to soak up any perspiration and avoid catching cold. This relaxation ceremony is completed with massages to soothe tired muscles and demonstrate mutual respect."

 

5. “Zënja e Patës” – Foto nga Sarah Wouters

"Two boys are trying to catch a duck at the stream of the waterfall (in) Nong Khai Province, Thailand," Wouters said.

 

4. “Nata në Deadvlei”  shkretëtira e Namibisë – Foto nga Beth McCarley

"The night before returning to Windhoek, we spent several hours at Deadvlei" in Namibia, McCarley said. "The moon was bright enough to illuminate the sand dunes in the distance, but the skies were still dark enough to clearly see the Milky Way and Magellanic Clouds. Deadvlei means 'dead marsh.' The camelthorn trees are believed to be about 900 years old but have not decomposed because the environment is so dry."

 

3. “Gara me Deve” – Foto nga Ahmed al Toqi

"Camel Ardah, as it called in Oman, is one of the traditional styles of camel racing ... between two camels controlled by expert men," Al Toqi said. "The faster camel is the loser ... so they must be running (at) the same speed level in the same track. The main purpose of Ardah is to show the beauty and strength of the Arabian camels and the riders' skills. Ardah (is) considered one of the most risky situations, since always the camels' reactions are unpredictable (and) it may get wild and jump (toward the) audience."

 

2. “Punëtorët e Rërës” – Foto nga Faisal Azim

"(This) gravel-crush working place remains full of dust and sand," Azim said of this photo from Chittagong, Bangladesh. "Three gravel workmen are looking through the window glass at their working place."

 

1.  “Përshpëritja e Balenës”  – Foto nga Anuar Patjane Floriuk

This year's <a href="http://travel.nationalgeographic.com/photo-contest-2015/" target="_blank">National Geographic Traveler Photo Contest</a> received more than 17,000 entries from photographers around the world. Grand-prize winner Anuar Patjane Floriuk will get an eight-day <a href="http://www.nationalgeographicexpeditions.com/expeditions/costa-rica-photo-tour/detail" target="_blank">National Geographic Photo Expedition</a> to Costa Rica and the Panama Canal. Here's how he describes his winning photo: "Diving with a humpback whale and her newborn calf while they cruise around Roca Partida ... in the Revillagigedo (Islands), Mexico. This is an outstanding and unique place full of pelagic life, so we need to accelerate the incorporation of the islands into UNESCO as (a) natural heritage site in order to increase the protection of the islands against the prevailing illegal fishing corporations and big-game fishing."

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keto-jane-10-fotot-fituese-ne-garen-e-national-geographic/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala