Këtë vit më shumë misër dhe shumë para nga shteti

Autori:Avdyl Pajaziti

Misri, apo kollomoqi, siç njihet në popull, duket të jetë një nga prodhimet që po rritet. Fermerët kanë shprehur sivjet më shumë interesim për ta kultivuar. Dhe duke parë potencialin e tij dhe interesimin e tyre edhe shteti ka rritur përkrahjen.

Nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në vitin 2014 janë mbështetur me subvencione 5 413 fermerë, me rreth 1.2 milionë euro.

Në vitin 2015 janë rreth 8310 aplikues me sipërfaqe totale prej 20.987.00 ha, ende nuk dihet shuma e cila do të paguhet për këtë vit, por të planifikuara janë tashmë 2.7 milionë euro./Gazeta Fjala/.

Viti 2014

Misër kokërr 35664

Misër me fasule  10667

Misër i gjelbër  6729

Gjithsejtë   53060

 Viti 2015

Misër kokërr 33870

Misër me fasule  13348.3

Misër i gjelbër 10390.5

Gjithsejtë  57608.8

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kete-vit-me-shume-miser-dhe-shume-para-nga-shteti/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala