Kështu po zhvillohet bujqësia në Kosovë (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Kjo është ferma e pulave dhe zogjve ‘Jazi 1’ në Rogovë të Komunës së Gjakovës. Ka mbi 5 mijë pula vojse dhe 4 objekte për rritjen e zogjve.

Kjo fermë e pulave ka përfituar mbi 40 mijë euro grant nga MPBZHR-ja. Ketë fermë e ka promovuar edhe vet ministria në faqen e saj në Facebook.

Sektori i bujqësisë konsiderohet nga më potencialet në Kosovë dhe për këtë, gjatë vitit 2015 MBPZHR-ja do të ndajë 43 milionë euro për fermerët.

Sektori i mishit konsiderohet me potencial, për shkak se ka mungesë të prodhimit vendor, dhe ai po rritet në vazhdimësi.

foto

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keshtu-po-zhvillohet-bujqesia-ne-kosove-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala