Kështu helmojnë ajrin e Kosovës termocentralet e KEK’ut (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

KEK-u është shumë i rëndësishëm për ekonominë e Kosovës, por njëkohësisht edhe dëmshëm për ambientin, sidomos në gjendjen aktuale të filtrimit të tymit.

Obiliqi, vendi ku janë të vendosura termocentralet por, edhe rrethina, duke përfshirë këtu edhe kryeqytetin e vendit, Prishtinën, janë zonat më të ndotura në vend nga tymi që nxjerrin oxhaqet e KEK-ut.

Kosovapress, ka realizuar sot disa fotografi që e pasqyrojnë këtë realitet, i cili bën që shëndeti i njerëzve që jetojnë në këto zona të tëjet i rrezikuar. /lajmi.net.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keshtu-helmojne-ajrin-e-kosoves-termocentralet-e-kekut-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala