Këshilla si të parandalojmë humbjen e kujtesës

Autori:Avdyl Pajaziti

Frika për humbjen e kujtesës është një proces, i cili herë pas herë ngjall dyshime te njerëzit sidomos te personat mbi moshën 40 vjeç. Të gjithë shqetësohen për shkak të vështirësisë që hasin kur kërkojnë të kujtojnë një emër apo edhe takime e evente ku duhet të marrin pjesë. Pa ndihmën e telefonit vështirë se do ja dilnin t’i kujtonin të gjitha!

Mjekët këshillojnë se nëse dëshironi që të keni një tru të shëndetshëm është e rëndësishme që të shmangni me patjetër pirjen e duhanit, mbipeshën dhe dy lloje diabetesh.

Në bazë të një eksperimenti të realizuar nga Universiteti Neëcastle u arrit në përfundimin se ekzistojnë disa aktivitetee që ju ndihmojnë për një kujdesë të shëndetshme si;

Ecje
Ushtrime apo çfarëdolloj aktiviteti fizik ndihmon në ushqyerjen e trurit me oksigjen duke përmisuar qarkullimin e gjakut
Lojërat me puzzel, fjalëkryqe ose sudok pasi truri është si një muskul që i vjen në ndihmë sfida dhe vënia e tij në punë (përdore atë ose humbe)

Arti
Marrja pjesë nga klasa e artit (pikture, kërcimi ose leximi, mësimi i intrumenteve muzikore etj.) Truri ka nevojë të mësojë çdo ditë diçka të re, të jetë aktiv dhë të shijojë gjithçka që bën. Truri ndryshon dhe kundërpërgjigjet duke qenë më fleksibël, më i mprehtë, më kreativ, dhe kjo ndodh pavarsisht viteve që mbani mbi shpatulla.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keshilla-si-te-parandalojme-humbjen-e-kujteses/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala