Këshilla rreth mençurisë, të vërtetuara shkenctarisht

Autori:Avdyl Pajaziti

Ne të gjithëve na pëlqen të mendojmë se jemi të mençur. Por a jeni të menqur sa keni mundësi të jeni? Këtu është një debat në mes të disa ekspertëve rreth përmirsimit të intelegjencës së përgjithshme.

Lexoni . . . Shumë

Kjo qëndron për arsye se duke kërkuar sfida, provokimet e të menduarit do t’ju bëjnë më të mençur. Raportohet se në 2012 një studim i bërë nga disa hulumtues në Universitetin e Kalifornisë, i publikuar në gazetën Frontiers in Neuroanatomy, kanë zbuluar se studentët që kaluan 100 orë ose më shumë duke studiuar për testet e arritshmërisë aktualisht kanë pasur ndryshime në trurin e tyre. Zbulimet treguan se studimet intensive kanë shfaqur ndryshime në disa pjesë të trurit të lidhura me arsyetimin dhe të menduarit.

Ushqehuni shëndetshëm dhe stërvituni

Të ushqyerit dhe ushtrimet kanë ndikim në intelegjencë. Një studim në 2013 nga hulumtuesit e Universitetit të Boston-it kanë zbuluar se ushtrimet janë të dobishme për trurin dhë njohuritë tona. Dy vite më vonë hulumtuesit e Universitetit të Bristol-it kanë gjetur se fëmijët e rritur me ushqime me yndryrëra, sheqerëra dhe ushqimi i përpunuar mund të kenë IQ më të ulët, ndërsa fëmijët që hanë dieta të shëndetshme mund të kenë dobi më mençuri.

Ndëgjoni më shumë se sa flisni

Merrni atë që ndodhë rreth jush, dhe ndëgjoni se çfarë kanë njerëzit për të thënë. Pjesë e të qenurit intelegjent është të jeshë i aftë për të kuptuar faktorët dhe  ndikimet  në informacion. Njerëzit që shpenzojnë më shumë kohë duke folur se sa duke ndëgjuar nuk marrin dobi nga ai informacion që informonë opinionin e tyre.

Praktikoni ushtrimin e trurit

Ushtrimi e trurit ka ardhur në disa shqyrtime, por aty është prova që mund të bëjë ndryshimin. Një raport i publikuar në Janar të vitit 2014 nga Journal of the American Geriatrics Society ka gjetur se 10 orë ushtrime të trurit tek të moshuarit ka përfitime në aftësinë për të kryer aktivitete 10 vite më vonë, këto ushtrimë kanë me shumë fuqi pas një dekade.

Lexoni këndvështrimet  kundërshtare

Kurioziteti është pjesë e rëndësishme e intelegjences. Të qenurit kurioz na shtynë që të eksplorojmë dhe të gjejmë përgjigjje, gjë që na bënë më të mençur. Lexoni gazetën dhe merrni burime të tjera të informative.
Kërkoni dhe jeni të hapur ndaj ideve që janë të ndryshme nga idetë e tua. Të kuptuarit e këndvështrimeve kundërshtare mund tju ndihmoj ju të analizoni situatat gjë që është pjesë e rëndësishme në intelegjencë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keshilla-rreth-mencurise-te-vertetuara-shkenctarisht/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala