Kërkohet ndërtimi i konviktit numër 8

Autori:Avdyl Pajaziti

Komisioni Parlamentar i Kuvendit të Kosovës për arsim, shkencë dhe teknologji, sport e rini, ka vizituar sot Qendrën Studentore të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe ka parë së afërmi gjendjen se ku jetojnë ata. Nait Hasani kryetar i këtij komisioni theksoi se kanë një kërkesë nga studentët për ndërtimin e një konvikti të ri.

“Kërkesa është ndërtimi i një konvikti të ri, konviktit 8, i cili do të ketë 303 shtretër dhe do të kushtoj diku 1 milion e 800 mijë euro, por mundën edhe këta të kenë një investim për ndërtim fillestarë të vetin deri në 100 mijë euro dhe të kërkojnë ndihmën e ndonjë donacioni tjetër për ndërtimin, ku pjesa tjetër e parave do të vijë më pas… Dhe ndërtimi i këtij konvikti nr 8 do të jetë një mundësi e mirë për të pranuar edhe 300 persona”, tha Hasani, raporton Kosovapress.

Ndërsa, drejtori i kësaj qendre, Fatmir Sfishta tha se shpreson që ky komision do të ndihmon që kërkesat e tyre të avancohen.

“Mendoj që këta deputet me autoritetin e tyre do të ndikojnë edhe në komisionet tjera parlamentare në mënyrë që të kem buxhetin shtesë, gjatë këtij viti dhe vitin e ardhshëm që të përfundoj ndërtimi i atij konvikti, i cili sa do pak do ta zbut kërkesën për banim, i ka vetëm 303 shtretër dhe sa do kudo e zbutë atë kërkesë që është për banim nga ana e studentëve”, tha Sfishta, transmeton lajmi.net

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kerkohet-ndertimi-i-konviktit-numer-8/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala