Kërcejnë bursat evropiane

Autori:Avdyl Pajaziti

Bursat evropiane u rritën, duke sinjalizuar se kapitalet do të zgjatojnë avancimin që filloi dje pasi Mario Draghi la të kuptohet se së shpejti gjason të aplikohen të tjera masa stimuluese.

Kontratat për Indeksin Euro Stoxx 50 që përfundojnë në dhjetor u rritën 0.8 për qind në 3,380 në Londër. Indeksi Stoxx Europe 600 Index u rrit 2 për qind në nivelin më të lartë dy-mujor dje pasi presidenti i Bankës Qendrore Europiane, Mario Draghi tha se hartuesit e politikave do të hetojnë masë të stimulujve të rinj për të përforcuar ekonominë dhe se opsionet përfshijnë reduktim në normën e depozitës. Indeksi Stoxx 600 po rritet për javën e tretë radhazi.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kercejne-bursat-evropiane/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala