KEK

Autori:Avdyl Pajaziti

KEK ka shënuar përmirësime në aspektin e profitit mirëpo struktura kapitale e kësaj ndërmarrjeje vazhdon të jetë e zhytur në borxhe.

Vetëm në vitin e fundit, proporcioni i borxhit ndaj kapitalit është rritur nga 162% në 264%.7 Sa i përket treguesve operativ, në vitin 2013, KEK shënoi një rritje të lehtë prej rreth 2% dhe 3% në sasinë e qymyrit të prodhuar, respektivisht djerrinës.

Rritje është shënuar edhe në gjenerim, ku krahasuar me vitin paraprak, termocentralet “Kosova A” dhe “Kosova B” së bashku shënuan rritje prej 10%.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kek/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala