KEDS ndërron dy trafo të mëdha në Gjilan

Autori:Avdyl Pajaziti

Në Nënstacionin 35/10kV të Lladovës janë ndërruar dy trafo të Tensionit të Mesëm të cilat mundësojnë shërbime kualitative për mijëra konsumatorë. Në të njëjtën kohë ky investim ndikon në zvogëlimin e humbjeve teknike.

Zhegra dhe fshatrat përreth kanë shërbime më kualitative me energji elektrike. Kjo është arritur pas zëvendësimit të dy trafove të Tensionit të Mesëm 4 MVA (Megavolt Amper) në Nënstacionin e Lladovës.

Ky investim ka rinuar kapacitetet e shpërndarjes për atë anë.

Trafot e trashëguara nga koha kur kompania ishte në pronësi publike ishin të vjetra rreth 40 vjet, rridhnin vajin dhe tregonin jostabilitet në punën e tyre. Trafot e reja e ruajnë ambientin dhe ndikojnë direkt në zvogëlimin e humbjeve teknike.

“KEDS ka për qëllim që të krijojë standardet më të larta të shërbimeve. Ky investim është në këtë linjë, pasi ka rritur sigurinë e furnizimit për një pjesë të madhe të konsumatorëve të Anamoravës”, thotë Korab Zymeri, Menaxher i Mbrojtjes Rele në KEDS.

Trafot e reja, njëra në anën perëndimore e tjetra lindore të nënstacionit janë të pajisura me stabilimentet më moderne. Madhësinë e tyre e ilustron fakti se secila nga to ka një peshë prej afro 5000 kilogramësh, përderisa në brendi të tyre kanë nga 1500 litra vaj.

Vendosja e këtyre stabilimenteve të Tensionit të Mesëm në Distriktin e Gjilanit vjen vetëm disa ditë pas kompletimit të dy trafove nga 8 MVA të vendosura në Ferizaj, të cilat kanë rritur kualitetin e shërbimeve për atë pjesë të vendit, gjithashtu.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/keds-nderron-dy-trafo-te-medha-ne-gjilan/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala