Kavajë, protestë te Laguna Blu kundër shkatërrimit të ambienteve sportive

Autori:Gazeta Fjala

Banorët e fshatit turistik “Laguna blu” në Qerret të Kavajës kanë protestuar kundër shkatërrimit të ambienteve të përbashkëta sportive, duke i bërë thirrje përfituesit të tërhiqet dhe qeverisë të mos lejojë zaptimin e terreneve sportive.

“Jemi ankuar në të gjitha instancat, por mesa duket kryeministri është i shurdhër. Atje në Vlorë prishi një ndërtim tërësisht me leje, këtu po bën shurdhin për një ndërtim tërësisht pa leje”, u shpreh një banor i zonës.

Ish-kryetari i komunës së Golemit, i cili ka dhënë këtë leje për ndërtim, thote pronari i fshatit turistik, është tërësisht jashtë kompetencave të tij. Ai ka patur të drejtë të japë vetëm leje provizore për shfrytëzim plazhi në periudhë vere, shton ai.

Adem Vila, pronar i fshatit turistik Qerret, tha: “Erdhën para ca ditësh, shpërthyen rrethimin, nisën punimet  në një ambient që është i përbashkët. Nuk ka të drejtë njeri të japë leje ndërtimi këtu. I them atij “padrinos” të tërhiqet se po e bën më keq se ISIS-i”.

Protestuesit më pas kanë prishur rrethimin e vendosur nga firma zbatuese e projektit dhe shprehen të bindur në mbrojtjen e hapësirave të përbashkëta.

Ndërtimi i vilave në Lagunën Blu gjithashtu është shndërruar ditët e fundit në betejën politike mes qeverisë dhe opozitës, pasi kjo e fundit akuzoi kryeministrin Edi Rama për favorizim të klientëve të tij mediatikë, siç u shprehën përfaqësuesit e Partisë Demokratike. Ndërsa qeveria reagoi duke sqaruar se leja është dhënë nga një kryekomunar i opozitës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/kavaje-proteste-te-laguna-blu-kunder-shkaterrimit-te-ambienteve-sportive/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala