Jeta përrallore e Mark Zuckerberg

Autori:Avdyl Pajaziti

Më shumë se 1.4 miliard njerëz në mbarë botën përdorin sot Facebook , falë themeluesit Mark Zuckerberg. Duke lidhur aq shumë njerëz – dhe, natyrisht, duke shitur atyre reklama – Zuckerberg dhe kompania e tij  kanë bërë mjaft të holla.

Ai radhitet në numrin 16 në renditjen e Forbes e miliarderëve të botës me vlerë neto $33.4 billion.

Edward dhe Karen Zuckerberg, një dentist dhe një psikiatre, rritën katër fëmijë: Randi, Donna, Arielle, dhe, natyrisht, Mark, në Dobby Ferry, New York.

Ndërsa ndjekte shkollën e mesme të njohur Akademinë Phillips Exeter në New Hampshire, ai ndërtoi një  platformë muzike për të cilën AOL dhe Microsoft tregoi interes . Megjithatë , ai hodhi poshtë ofertat për blerje apo punë.

Menjëherë pasi Zuckerberg filloi  Universitetin e Harvardit në vitin 2002, ai fitoi një reputacion si një shpikës i kualifikuar. Ai filloi “Facebook” me disa miq jashtë dhomës së tij të fjetjes dhe braktisi shkollën  për tu përqëndruar në atë me kohë të plotë.

Para braktisjes, Zuckerberg është takuar me gruan e tij të tanishme, Priscilla Chan.

Në vitin 2010 ai u emërua “Personi i Vitit” ne Time Magazine.

Të dy muajt e mjaltit në Itali, fluturonin në mbi një avion privat dhe duke qëndruar në një hotel me pesë yje, Portret Suites, ku dhomat fillojnë nga 800 € për një natë. Por paparacët gjithashtu dalluan çiftin të hanin në Mc Donald’s.

Zuckerberg studion kinezisht, dhe mandarin dhe është shumë i zoti.

Ai është larg nga të rënit shumë në sy me pasurinë e tij. “Ai është personi më i varfër i pasur që unë kam parë ndonjëherë në jetën time,” tha Tyler Winklevoss për Zuckerberg në një intervistë.

Në vend të një Tesla ose një Ferrari, Mark Zuckerberg drejton një zi Volkswagen GTI me një transmision manual, i cili kushton rreth $ 30,415.

Zuckerberg shpenzon paratë e tij  duke u përpjekur për ta bërë botën një vend më të mirë. Ai dhuroi 992 milion dollarë komunitetit të Silicon Valley  në vitin 2013 dhe $ 75 milion për Spitalin e Përgjithshëm të San Francisco në vitin 2014.

Zuck ka qenë më dorë lirë me paratë e Facebook se me paratë e tij.  Kompania ka bërë disa blerje të mëdha nën rripin e saj, duke përfshirë 1 miliard dollarë për Instagram, 19 miliard dollarë për WhatsApp, dhe 2 miliard dollarë për Oculus.

Por edhe Zuckerberg nuk mund gjithmonë të marr atë që do. Ai u përpoq për të blerë Snapchat për 3 miliard dollarë në 2013, por CEO Evan Spiegel nuk ka pranuar.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jeta-perrallore-e-mark-zuckerberg/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala