Jep dorëheqje drejtori i përgjithshëm i Policisë Shqiptare

Autori:Avdyl Pajaziti

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë Shqiptare, Artan Didi, të martën ka dhënë dorëheqje të parevokueshme nga kjo pozitë, por nuk ka dhënë detaje për arsyet e largimit të tij.

Didi, në një mbledhje të mbajtur me dyer të mbyllura sot paradite ka informuar vartësit e tij për dorëheqjen, por sipas Gazetës Shqip, arsyeja duhet të jetë skandali me fshehjen e kërkesës së Interpolit për arrestimin e deputetit të mazhorancës, Mark Frroku.

 

Vendimi për dorëheqje i Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Shqiptare vjen pas arrestimit të shefit të zyrës së Interpol Tirana, Artan Bajraktari dhe specialistes Loreta Alla.

 

Bajraktari dhe Alla u prangosën nën akuzën se nuk ia kishin përcjellë Prokurorisë së Përgjithshme dhe Ministrisë së Drejtësisë apo institucioneve të tjera të zbatimit të ligjit kërkesën e Interpolit belg për shpalljen në kërkim ndërkombëtar të deputetit të mazhorancës, Mark Frroku.

 

Ka dyshime që edhe Didi e ka ditur rastin dhe ka fshehur kërkesën e Interpolit, mirëpo sipas Gazetës Shqip, për këto dyshime priten të bëhen hetime që do të zbardhin përgjegjësinë e tij, dhe po ashtu pritet të zbardhet edhe aktiviteti ilegal i deputetit Mark Frrokut në Belgjikë, shumë vite më parë.

 

Ndërkohë, e arrestuara Alla, dyshohet se ka manipuluar edhe me faktet në kohën kur kryekomisari Dritan Lamaj kërkonte informacion për vëllezërit Mark dhe Arben Frroku. Bëhet fjalë për shkresën e dërguar më 23 mars të vitit 2012, rreth një vit para se Lamaj të ekzekutohej në pritë, vrasje për të cilën akuzohet Arben Frroku, vëllai i deputetit Mark Frroku.

 

Por, në fshehjen e informacioneve të tilla, përfshi edhe kërkesën e autoriteteve belge për arrest ndërkombëtar të deputetit Frroku, të dërguar në janar të këtij viti, mendohet se janë përfshirë edhe ish-drejtues apo drejtues të tjerë të policisë, të cilët mund të duhet të përballen me drejtësinë në ditët në vijim.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jep-doreheqje-drejtori-i-pergjithshem-i-policise-shqiptare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala