Java “Speciale”

Autori:Avdyl Pajaziti

Presioni i madh ndërkombëtar ka mbështetur për “muri” Kuvendin e Kosovës, i cili pritet që këtë javë ta përmbyllë çështjen e votimit të Gjykatës Speciale, që do të trajtojë krimet e supozuara të luftës së UÇK-së.

Amendamentet kushtetuese bashkë me Projektligjin për Gjykatën Speciale pritet të jenë këtë të enjte, më 18 qershor, në rend dite para deputetëve të Parlamentit për miratim.

Partnerët e koalicionit, PDK-LDK, bashkë me minoritaret ka përgatitur terrenin për t’i siguruar 2/3 e votave të deputetëve për “bekimin” e Gjykatës Speciale, në të kundërtën në rast se legjislativi dështon, atëherë  i hapet rruga KS-së të OKB-së që të krijojë një Tribunal për Kosovën. Edhe pse Kryesia e Kuvendit zyrtarisht nuk ka vendosur për procedimin e Projektligjit për Gjykatën Speciale bashkë me amendamentet kushtetuese, megjithatë kjo do të jetë java e fundit kur deputetët duhet të miratojnë Dhomat e Specializuara. Shefi i GP-së të “Vetëvendosjes”, Glauk Konjufca, ka paralajmëruar se këtë të enjte pritet të jetë në rend dite çështja e Gjykatës Speciale.

Gazeta “Zëri” ka marrë vesh se kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, gjithashtu ua ka tërhequr vërejtjen shefave të grupeve parlamentare që deputetët e tyre të mos lëvizin gjatë kësaj jave në udhëtime zyrtare jashtë vendit dhe në çdo moment të jenë në gjendje gatishmërie për ta votuar Gjykatën Speciale. (Zëri)

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/java-speciale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala