Jakup Krasniqi nuk e mohon mundësinë e ribashkimit me PDK-në

Autori:Gazeta Fjala

Jakup Krasniqi, Kryetar i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, nuk e ka mohuar mundësinë që t’i bashkohet në një koalicion partisë së tij të vjetër, PDK-së.

Në një intervistë dhënë Gazetës Fjala, ai ka thënë se koalicionet në Kosovë janë të kushtëzuara nga sistemi politik i vendit

“Në situatën në të cilën jemi është vështirë të thuhet po ose jo, pasi shumëçka është e kushtëzuar nga sistemi zgjedhor i cili nuk të jep shumë mundësi zgjedhjeje,” ka thënë ai.

“E gjithë çështja është, në Kosovë duhet te ndryshohet qeverisja për tu ndërprerë keq qeverisja. Pasi edhe me koalicionin e madh vetëm çka është përkeqësuar qeverisja në të gjitha segmentet qeverisëse. Ketë ndryshim mund ta bëjë vetëm opozita e bashkuar.”

Jakup Krasniqi së bashku me kolegun e tij nga PDK-ja, Fatmir Limaj, në shkurt të vitit 2014 themeluan partinë e tyre të quajtur Nisma për Kosovën.  Deri tek ndarja me partinë e udhehequr nga Hashim Thaci ishte ardhur pas pakënaqëive të shumta me mënyrën se si po bëhej udhëheqja e partisë./Gazeta Fjala

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jakup-krasniqi-nuk-e-mohon-mundesine-e-ribashkimit-me-pdk-ne/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala