Jahjaga: Shkarkimi i rektorit shqetësues

Autori:Avdyl Pajaziti

Edhe Presidentja Atifete Jahjaga ka reaguar në lidhje me shkarkimin e rektorit Zejnullahu.

Ajo ka thënë se vendimi për shkarkim është shqetësues dhe kundër angazhimit për reformim në arsimin e lartë.

Lajmin e mirë për Kosovën nga Parisi sot e zbehu vendimi i Këshillit Drejtues të Universitetit të Prishtinës për shkarkimin e Rektorit Zejnullahu.

Ky vendim është shqetësues, kundër angazhimit për reformimin e arsimit të lartë dhe vendosjes së kritereve të larta akademike. I jap përkrahjen time nismës së Kryeministrit që ky vendim të rishikohet menjëherë. UP-ja është institucion i pavarur dhe duhet të mbetet i tillë, në mënyrë që të prodhojë vlera të ndershmërisë dhe liderë të së nesërmes, e jo vend i skandaleve e plagjiaturës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jahjaga-shkarkimi-i-rektorit-shqetesues/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala