Jahjaga: Jemi të përkushtuar për krijimin e  Gjykatës Speciale

Autori:Avdyl Pajaziti

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, është takuar me nënsekretarin e OKB-së për misione paqësore, Herve Ladsous me të cilin ka diskuturar lidhur me problemet ekonomike, tërheqjen e investitorëve në vend, krijimin e Gjykatës Speciale dhe për dialogun me Serbinë.

Në njoftimin e presidencës thuhet se Jahjaga ka kërkuar përkrahje për antarsim të Kosovës në BE dhe në OKB. Si dhe ka thënë se institucionet e vendit janë të përkushtuara për ndërtimin e Gjykatës Speciale, për të përmbyllur gjykimet për luftën në Kosovë.

“Kosova është e përkushtuar të zbatojë vendimet e marra me shumicë votash të Kuvendit të Kosovës për krijimin e Gjykatës Speciale, sepse kështu do të përmbyllte një kapitull të rënd, që nuk gjykon luftën e popullit të Kosovës për liri e pavarësi”, thuhet më tutje në njoftim.

Ndërsa nënsekretari i OKB-së për misione paqësore ka vlerësuar të arriturat në vend dhe rajon.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jahjaga-jemi-te-perkushtuar-per-krijimin-e-gjykates-speciale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala