Jahjaga beson se do të votohet Gjykata Speciale

Autori:Avdyl Pajaziti

Presidentja e e Republikës, Atifete Jahjaga beson se deputetët e Kuvendit të Kosovës do të votojnë të premten në favor të themelimit të Gjykatës Speciale, e cila do të merret me shqyrtimin e akuzave të bëra nga ish-senatori zviceran i Këshillit të Evropës, Disk Marty, e që kanë të bëjnë me dyshimet për gjoja krime lufte që pretendon se janë kryer nga disa ish pjestarë të UÇK-së gjatë luftës në Kosovë.
“Presidentja Jahjaga beson se Kuvendi do ta kalojë këtë sprovë të pjekurisë politike dhe do ta japë votën e tij për krijimin e Gjykatës, e cila nuk do ta trajtojë luftën e pastër për liri e pavarësi, por rastet e pretenduara individuale për krime”, ka deklaruar Vllahiu.

Këshilltari politik i presidentës ka thënë për ‘Epoka e Re’ se Jahjaga vlerëson se edhe këtë herë Kosova do ta kalojë këtë sfidë.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/jahjaga-beson-se-do-te-votohet-gjykata-speciale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala